Mezinárodní výstava (2x CACIB)

Tata - Maďarsko (Hungary) - 29. + 30. 10. 2005

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

BIG 3, BOB - Ich. Cody z Haliparku. Foto: L. KotěrováCo nás čekalo?
*
venkovní výstava !, zajímaví zahraniční rozhodčí, konkurence řadě plemen přijela přijela z Itálie, Finska i Ruska
* přes 1800 psů ve výstavním katalogu
* slunečné počasí oba dva dny, ale velká zima ráno a večer při finále
* zajímavá setkání s rozhodčími pro CCD po oba dva dny
* v sobotu BOB a BIG 3 a v neděli 25. CACIB pro Codýska + splnění podmínek Show šampiona
* umístění Lady Modrý květ na 4.- 5. místě ve finále sobotního BIS junior mezi asi 80 dalšími juniory
* 2. místo páru labutěnek v konkurenci všech ostatních plemen!

Kdo byl zvyklý na dvě podzimní výstavy v Budapešti, ten byl letos překvapen. Místo Budapešti se dvě mezinárodní výstavy konaly v Tatě (asi 50 km od Budapešti) a ačkoli byl konec října, šlo o akce pořádané pod širým nebem. Nevím jak to pořadatelé udělali, ale nepršelo a dokonce svítilo celé dva dny sluníčko. Bez něj by byla akce výrazně náročnější a co by se dělo v dešti, to je lepší nedomýšlet. V prostoru byla jediná montovaná hala, ovšem otevřená, bez boků. Toalety dvoje, jedny u restaurace, druhé suché na opačné straně výstaviště. Ranní fronty tu doháněly k zoufalství kde koho. Možnost převlečení minimální. Kruhy travnaté, nakrátko střižené, prostorné. Pro rozhodčí stany na posuzování, v případě deště však nedostačující. Kdyby pršelo, bylo by bahno všude, na všem a definitivně. Naštěstí to letos pořadatelům vyšlo.

Do Taty jsem tentokrát vyrazila po delší době s Jirkou Pospíšilem (Lusy a Konnie) a Radkem Skřivanem (Mystic) vezouc sebou Codýska a Ladu Modrý květ. Z Prahy jsme vyjeli těsně po druhé hodině v noci a už před sedmou ráno zaparkovali poblíž výstaviště. Jako vždy byla cesta v Tatě perfektně značená a výrazné šipky CACIB dovedly k místu akce každého. Už podle vstupních listů se zdálo, že parkování bude poněkud dále, ale nakonec to tak hrozné nebylo a klece jsme ke kruhům dovezli v pořádku. Zato ranní fronta aut byla kolem deváté hodiny pro mnohé vystavovatele docela bezútěšná. Kolem čtvrt na osm jsem vyběhla pro katalogy a Jirkovi s Radkem přinesla překvapivé zprávy o účasti našeho plemene. Dvacítka číňánků byla docela nečekanou nadílkou a zdálo se, že všichni vsadili na to, že na venkovní výstavu nikdo moc nepojede. Jenomže ouha, u řady plemen se sešla až nečekaně silná konkurence. 

Lada a Cody před soutěží párů. Nepřipomínají vám malé afgánky?   Foto: L. Kotěrová Protože jsme měli jít na řadu podle katalogu předposlední, rozložili jsme se u kruhu až po desáté hodině, kdy už sluníčko přece jen trošku vylepšilo mrazivou ranní teplotu. Ukázalo se ale, že paní rozhodčí zachází s pořadím plemen jako s loterií a profesionální handleři si díky ní rvali vlasy, neboť měli problém s předvedením svých mnoha svěřenců. I naháčky změna postihla a tak se před nás dostalo i 28 mopsů a my se stali definitivně posledním plemenem v našem kruhu. V našem kruhu 22 posuzovala Dr. Zafra Sirik z Izraele, která patřila mezi delegované zahraniční posuzovatele (John Walsh - IRL, Jaroslav Matyáš - SK, Siegfried Peter - D, Harry Ralstab - CH, Moa Persson - S, Elina Tan-Hietalahti - SF) a dlužno dodat, že její působení předcházely různorodé informace. Nám zatrnulo ve chvílích, kdy u jednoho plemene bez mrknutí oka zadala VD ve třídě šampionů držiteli mnoha vítězství, jindy při V1 nezadala tituly atd. Větší starosti nám ale dělalo pár stromů, které stínily náš kruh a bez sluníčka tu bylo hodně chladno i dost vlhko. Po poledni ale tráva konečně vyschla a tak se závěrečné pořadí v kruhu ukázalo být docela výhodným. 

Ich. Cody z HaliparkuVýsledky není třeba moc komentovat, fotky vidíte sami a s nimi i porovnání k neděli, kdy posuzoval maďarský rozhodčí Gyula Sárközy. Ten našel zalíbení v drobné labutěnce Olale (nebo možná spíše v jejím handlerovi?). Izraelská rozhodčí penalizovala náznaky nejistoty u psů, ale nezvednutý ocas jí tu a tam také nevadil. Pečlivě popsala zejména pohyb (chová chrty, takže je na tuto stránku specialistkou). Líbily se jí dlouhé hlavy a celková elegance. Po posuzování se zeptala odkud jsme a moje odpověď "z České republiky" vyvolala na její tváři výraz, který by byl zřejmě stejný, kdybych řekla že jsme ufoni. Asi bych měla s Codym zaletět na výstavu do Izraele udělat osvětu... :))

Za zmínku stojí finálové soutěže. Sobotní juniorhandling byl v podstatě velkou přehlídkou typu "Dítě a pes" s účastí snad 50ti dvojic bez výběru v předkolech. Věkové kategorie se nekonaly a plemena byla seřazena podle skupin FCI. Mladá maďarská rozhodčí vybírala dvojice bůh suď podle čeho. Nechala si totiž dát všechny handlery do pohybu, zcela v nich ztratila orientaci a pak vybírala toho, kdo jí zrovna padl do oka. Zajímavý zážitek. V párech se nás sešlo dobře ke čtyřiceti a Cody a Ladou se dostali do druhé poloviny vybraných, takže se i jednou spolu proběhli tam a zpět. I bez předchozí zkoušky jim to docela pěkně šlo. Po téměř hodinovém čekání v podvečerní zimě, kdy mi i ve dvou bundách a slabé dece cvakaly zuby, jsem připravila Codýska na BIG. V sobotní soutěži ho čekal slušný oříšek v podobě švédské rozhodčí Moa Persson. Mám na ní nehynoucí vzpomínky z Tullnu 2001 a tak jsem do skupiny nastupovala s tím, že se hlavně ukážeme divákům. Paní rozhodčí předposuzovala psy už v přípravném kruhu. Codyho pečlivě prohmatala a nehnula ani brvou. Zanedlouho už jsme nastupovali po betonu na obvod kruhu. Devítka byla silně obsazená, mezi dvěma výstavami tu zůstali snad všichni. Cody se k mému údivu jako úplně poslední vybraný vešel do výběru asi dvanácti finalistů. Pak se, podporován potleskem diváků (díky všem!), předvedl na koberci. Cody nedělá chyby a jeho předvedení je opravdu zážitek. Po předvedení všech psů paní rozhodčí všem podala ruku a začala opět vybírat. Nedávala jsem pozor, v přesvědčení, že se nás to netýká, a tak nevím, kdo byl po maltézáčkovi (ten získal i BIS 3) na stupních druhý. Codýskovo třetí místo patří mezi opravdu cenné úspěchy. Vždyť tak pomyslně předstihl Akima i Gessi! 

Lucie Kotěrová a Cody na 3. místě v juniorhandlingu. 1. a 2. místo obsadily maďarské handlerky.V neděli nás sice BIG minul, zato Cody zabodoval s Luckou v juniorhandlingu. Maďarská rozhodčí Bánhidi Pálné tyto soutěže posuzovat umí a i když dala nakonec přednost domácím, Lucčino třetí místo i její výkon byly k nepřehlédnutí. Moc jim to s Codym šlo. V době, kdy Lucka soutěžila v juniorhandlingu přišel si maďarský rozhodčí v mysliveckém stejnokroji do přípravného kruhu prohlédnout páry. Bylo to od něj pěkné, ale já tam stála jen s Ladou! Cody byl ještě v kruhu s Luckou. Rychle jsem zvážila co udělám. Postavila jsem Ladu do výstavního postoje a tvářila se zcela samozřejmě. Když rozhodčí přišel k nám, vysvětlila jsem mu stručně situaci. Kývl že pochopil a zdálo se, že tím pro něj tenhle pár dosoutěžil neboť se pečlivě věnoval všem jiným. Když Lucka přiběhla s Codym nástup párů už byl v plném proudu. Ještě že nás bylo tolik! Stihla jsem tak tak podrbat Codyho za odměnu a už jsme se za irskými setry museli vydat do kruhu. Chlupatá zlatíčka, Cody i Lada, se rychle vpravili do soutěže a nástup jim vyšel. Stavěli se téměř sami, měla jsem s nimi minimum práce. Jen nepatrně srovnat nožky, přičístnout a počkat, až k nám dojde pan rozhodčí. Ten si vybral asi deset dvojit do užšího výběru, včetně nás. Páry: 1. Knírači, 2. Lada + Cody, 3. tibetské dogyByla jsem ráda, že se labutěnky ještě jednou ukáží divákům. Stáli vedle nás samí velikáni, ale Lada s Codym si jich vůbec nevšimli. Třetí místo tibetské dogy. Druhé místo číňánci a první malí knírači pepř a sůl. No páni, to je úspěch. Marně jsem lovila v paměti, kdy se na zahraniční mezinárodní výstavě nějak umístil pár labutěnek. Ve střední Evropě nic takového nepamatuji, ale samozřejmě nemám přehled o všech výstavách. Ve Finsku, Švédsku či Polsku se to klidně stát mohlo. Pravdou ovšem je, že se vždy spíše umístil pár naháčů, než labutěnky. Hlavně že je o labutěnkách zase slyšet! V Tatě se čeští číňánci rozhodně neztratili a zase se do Maďarska brzy vrátíme. Cody už za měsíc na šampiony šampionů, které posuzuje rozhodčí z Velké Británie. Jsem na něj moc zvědavá.

Ještě dodám, že jsme přespali na předměstí Budapešti v Etap hotelu nedaleko sjezdu z dálnice za 27 EUR + 4 za snídani a 2 za psa. Snídaně jednoduchá, kafe, houska, müsli, máslo, džem. Toalety, sprcha a umyvadlo na pokoji, postele a palanda. Čisto a po zatopení dostatečně teplo. V hotelu sice není restaurace, ale velká nákupní centra jsou poblíž. U výstaviště jsme byli ráno za 30 minut po dálnici.

Jirkovi Pospíšilovi musím poděkovat za svezení, Radkovi za skvělou radu s volbou oblečení na nedělní soutěž párů a za fotografování, Lucce Kotěrové za předvedení Lady Modrý květ v soutěži o BOB po oba dva dny (v sobotu spolu získaly titul Best junior!) a na finále přítomným českým pejskařům za vydatnou podporu finálových účastí Codýska i Lady. Tak příště zase v Maďarsku!

CACIB Tata 29.10.2005 - BIG IX.  Foto: L. KotěrováBIG IX. FCI - 29.11.2005 - judge Moa Persson, Sweden
1. Maltézský psík - Harlan Dei Prati Verdi
2. Havanský psík - Bihari Bolyhos Dezsi
3. Čínský chocholatý pes powderpuff - Cody z Haliparku

A zkušenosti pro příště:
*
Nikdy nejezděte na venkovní výstavu v podobném termínu bez deky, péřové bundy, neprodyšného oblečení a teplých bot (a to ani když přes den svítí sluníčko)! Vybavení proti dešti a vlhku také není na škodu.
* Počítejte s tím, že na toaletách může být po ránu dlouhá fronta (na dámských zejména!). Jistější je zvládnout potřebu ještě před příjezdem na výstaviště.
* Nezapomeňte potah psovi na klec. Ani otužilci neradi leží bez pohybu v průvanu nebo ledovém větru, od země je večer také pěkná zima. 
* Pokud vám nepřijde vstupní list, ověřte si telefonicky či e-mailem zda jste uvedení v katalogu. I přesto si sebou vezměte kopii odeslané přihlášky, kopii potvrzení o zaplacení, kopii potvrzení o zaslání přihlášky a kopie PP psa. Jedině tak můžete pořadatele uhánět o posouzení svého psa, musíte jim však prokázat, že jde o jejich chybu!

Cody z Haliparku Lucy Modrý květ (vlevo) a O´Lala von Neuschwastein (vpravo) třída otevřená. Veronica RosaThea

Chinese Crested Dog - hairless and powderpuff
29.10. - CACIB -  posuzovala /Judge: Dr. Zafra Sirik (Izrael – Israel)
30.10. - CACIB - posuzoval/Judge: Gyula Sárközy (Maďarsko – Hungary)

Class

 Dog

29.10.

30.10.

Owner

P-TD

Sherabill Playboy (HA)

TT05_SherabilPlayboy7397.jpg (30576 bytes)VN

xxx

Rósza Erika

P-TM

Kalandavás Szimba (PP)

VD

V2

Kruppai Iboyla

 

Piciri Arno Cristo (HA)

TT05_PiciriArnoCristo7398.jpg (42412 bytes)V1, HPJ

V1, HPJ

Kiss Ibolya

P-TO

Lovely Boy od Chlpíků

abs.

abs.

Bregenzer

P-TS

Ich. Cody z Haliparku (PP)

TT05_CodyzHaliparku7392.jpg (29843 bytes)V1, CAC, CACIB, BOB, BIG 3

V1, CAC, CACIB

Brychtová

F-TD

Sherabill Jezabeel (PP)

VN

xxx

Rósza Erika

F-TM

Lada Modrý květ (PP)

V1, HPJ, Best junior, jun. BIS 4.-5.

V1, HPJ

Brychtová+Hořáková

 

Piciri Alenka Ayrin (PP)

VD

abs.

Kiss Ibolya

F-MZ

Dare to Dream N´Co

abs.

abs.

Keller

 

Lovely Look Jing (PP)

TT05_LovelyLookJing7446.jpg (45636 bytes)VD

V

Simon Jozsefné

 

Mystic Modrý květ (HA)

TT05_MysticMK7404.jpg (49192 bytes)V2, res. CAC

V1, CAC

Skřivan

 

Veronica Rosa Thea (HA)

TT05_VeronicaRosaThea7445.jpg (45476 bytes)V1, CAC

V2, res. CAC

Zienkiewicz

P-TO

Lusy Modrý květ

V1, CAC, CACIB

V2, res. CAC

Pospíšil

 

Sou-Khide L´Ancien Relais

TT05_SouKhid LAncRel7451.jpg (45153 bytes)VD

VD

Kowal+Aubry Dubourg

 

Tajan Dreamer Showtime

V2, res. CAC

V3

Pištěková

 

O´Lala v. Schloss Neuschwanstein

xxx

V1, CAC, CACIB, BOB

Balog Atila

F-TS

Dareia Shire Pazzda

V3

xxx

Linhart

 

Elizabeth z Haliparku

TT05_ElizabethzHaliparku7391.jpg (42193 bytes)V4

abs.

Markovičová

 

Jašterica Alexa Lachesis

V1, CAC, res. CACIB

V1, CAC, res. CACIB

Pištěková

 

Konnie Modrý květ

TT05_KonnieMK7411.jpg (36994 bytes)V2, res. CAC

V2, res. CAC

Pospíšil

Pozn:
V neděli nebyl titul Best junior rozhodčím zadán (nesoutěžilo se o něj). 
Výsledky jsou bez záruky! 

Finále - finale
Sobota/Sunday – 29.10.2005
4.-5.th BIS junior
– Lada Modrý květ (Judge: Péter Harsányi, Hungary)
BIG 3  – Ich. Cody z Haliparku (Judge:
Moa Persson, Sweden) 

Neděle/Saturday – 30.10.2005
Junior handling 3rd place -
Lucie Kotěrová + Ich. Cody z Haliparku (Judge: Báhidi Pálné, H)
2nd place couple:  Ich. Cody z Haliparku + Jch. Lada Modrý květ (Judge: Dr. Hárgitay Gábor, H)

Šampionáty:
Show champion of Hungary - Ich. Cody z Haliparku
Junior champion of Hungary -
Lada Modrý květ

31.10.2005, Foto: L. Kotěrová, R. Skřivan, L. Brychtová a archiv www.nahaci.cz